Makale

Kiracılı ev satın alırken dikkat!

Kiracılı ev satın alırken dikkat!

Uşak Emlak Net | 09 Ocak 2018 |

Beğendiğimiz bir evi satın almadan önce içinde kiracı olup olmadığından kesin olarak haberdar olmamız gerekiyor. Bu konu ile ilgili yasal düzenlemeler olsa da yine de satın aldığımız evin içinde bir kiracı olması hesaba katmadığımız sorunlar ile karşılaşmamıza neden olabilir.

İçinde kiracı bulunan bir evi satın aldığımızda kiracının önceki ev sahibi ile yaptığı sözleşmeyi de doğrudan kabul etmiş oluruz. Kiracıyı evden çıkarmakla ilgili yapabileceğimiz birkaç adım olsa da bunlar pek de başarıya ulaşabilecek adımlar değil. Üstelik böyle bir durumda yasalar da kiracıyı koruma taraftarı.

İçinde kiracı bulunan bir evi satın almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı yasal süreçler mevcut. Günümüzde her kiracının bir kira sözleşmesi bulunuyor. Bu kira sözleşmesinde ise kiracının oturduğu ev ile ilgili hakları yazıyor. İçinde kiracı bulunan bir evi satın aldıktan sonra kiracıya evden ayrılması için bir ihtarname gönderiliyor. Ancak kiracının evden çıkması için ona tanınan yasal süre 6 ay olacaktır. Ayrıca bu ihtarnameyi gönderebilmek için evin tapusunu aldıktan sonra yalnızca bir aya sahipsiniz.

Ev sahibi kira sözleşmesini feshedebilir mi?

Ev sahibinin kira sözleşmesini feshedebileceği bazı durumlar bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Kiracının kirayı zamanında ödememesi

Ev sahibinin veya birinci derecede yakınlarının konut ihtiyacının ortaya çıkması

Evin, kiracı dışında biri tarafından satın alınması

Kiracının sözleşmeye uymayan davranışlarda bulunması

Uşak Emlak Net