Makale

Kira depozitosu nedir? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz?

Kira depozitosu nedir? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz?

Uşak Emlak Net | 09 Ocak 2018 |

Bir ev kiralamak istediğimiz zaman karşımıza kira bedeliyle birlikte bir de depozito çıkar. Peki, depozito nedir? Ne işe yarar? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz? Hangi durumlarda depozitoyu geri alamayız?

1. Depozito nedir?

Kira sözleşmesi yapılırken ev sahibi kiracısından belli oranda depozito talep edebilir. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için istenir. Kira kontratı, ev sahibi ve kiracı arasında yapılan anlaşmayla imzalanır. Kira depozitosunun da kiralama sırasında mutlaka belirtilmesi gerekir. Kira depozitosu, isteğe bağlı olarak bir şahit huzurunda ya da noter huzurunda gerçekleştirilebilir.

2. Depozito ne zaman geri alınır?

Borçlar Kanunu’nda depozitonun en fazla ne kadar olması gerektiği, hangi durumlarda geri ödeneceği açık şekilde belirtilir. Kira sözleşmesinin sona ermesi halinde evde bir zarar meydana gelmediyse ve kira borcunun da tamamı ödendiyse mal sahibinden depozitonuzu geri alabilirsiniz

3. Depozito en fazla ne kadar olur?

Borçlar Kanunu’na göre, konut ve çatılı iş yeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Mal sahibi sizden en fazla üç aylık kira bedelini depozito olarak isteyebilir.

4. Yasal süreç nasıl işler?

Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

Uşak Emlak Net