Makale

Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Uşak Emlak Net | 09 Ocak 2018 |

Emlak Vergisi Kanunu gereği emlak vergisi ödemekle mükellef kişiler, yılda iki eşit parça halinde emlak vergisi ödüyorlar. Her yılın Mart-Nisan-Mayıs (ilk taksit) ve Kasım (ikinci taksit) aylarında ödenen emlak vergisinden için bazı kişiler muaf olabiliyor.

Birden fazla gayrimenkul sahibi olanlar emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar. Bu durumu karşılayan emekliler, gazi ve şehit yakınları, engelliler ve işsizler emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilirler.

Emlak vergisi muafiyet durumundan yararlanamayan gayrimenkul sahipleri vergi ödemekle mükellef olurlar. Eğer vergi ödeme dönemi kaçırılırsa diğer vergi sistemlerinde olduğu gibi emlak vergisinde de bazı yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımların başında gecikme faizi gelmektedir. Büyükşehirlerde gayrimenkul sahibi olanlara da büyükşehir dışında gayrimenkul sahibi olanlara da aynı oranda gecikme faizi uygulanıyor. Emlak vergisi ödenmediği takdirde yüzde 1.40'lık gecikme faizi uygulanıyor.

"Emlak vergisi borcu ödenmezsen ne olur?" sorusuna yanıt olarak geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi'nden emsal niteliğinde bir karar çıktı. 2014 yılında geriye dönük 19 yıllık emlak vergisi borcu ve bu borcun gecikme faizi çıkan bir vatandaş, bu durum karşısında itirazda bulundu. Yapılan itirazda, Vergi Usul Kanunu'na göre vergide zaman aşımı süresinin 5 yıl olduğunu belirten davacı, emlak vergisi borcunun 19 yıl üzerinden hesaplanmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ifade ederek AYM'ye başvuruda bulundu. Bu durum üzerine Anayasa Mahkemesi'nde görülen davada, Emlak Vergisi Kanunu'nun zamanaşımını düzenleyen maddesinin iptaline ilişkin başvuru reddedildi. Buna göre geriye dönük emlak vergisi borcu, 'öğrenilen tarih' yerine 'hesaplanan tarih' üzerinden ele alınacak.

Uşak Emlak Net